Producenci
5 rzeczy, których nie wiedziałeś o herbacie 0
5 rzeczy, których nie wiedziałeś o herbacie

1. Wszystkie herbaty zbierane są z tego samego krzewu z gatunku Camelia Sinesis. Dotyczy to wszystkich herbat: czarnej, zielonej, białej, żółtej, oolong - nie ma krzewu herbaty czarnej czy też zielonej. O tym czy herbaty będą czarne, zielone czy białe decyduje tylko i wyłącznie sposób ich obróbki. W niektórych wypadkach istotnym będzie czas zbioru oraz część krzewu, z którego pochodzą listki. Te z samego czubka, gdzie zbiera się tylko pączek i dwa listki często używane są do wyrobu herbat jakości speciality lub też niektórych herbat białych.  Natomiast z jednego zbioru można zrobić kilka rodzajów herbat, co jest często stosowaną praktyką na plantacjach.

 2. Herbata jest drugim najpopularniejszym napojem świata, zaraz po wodzie. Trudno się dziwić ponieważ oprócz walorów smakowych herbata jest atrakcyjna ze względów zdrowotnych jak i społecznych. Spotykanie się przy herbacie jest ważnym rytuałem w wielu kulturach.

3. W Europie tradycje picia herbaty rozpowszechniła Wielka Brytania, gdzie zwyczaj ten stał się popularny za sprawą Anny, VII Księżnej Bredford, przyjaciółki królowej Wiktorii. Rytuał ten nazwano "High Tea", zaś słowo "high" czyli wysokie odnosiło się tutaj do późnego popołudnia. Hight Tea było praktykowane jako późny posiłek popołudniowy na kilka godzin przed kolacją. Herbata podawana była w towarzystwie drobnych przekąsek i słodkości. I tak stała się pretekstem do spotkań i rozmów towarzyskich.4. Herbata jest pita na świecie od 5000 lat. Jak widać pewne rzeczy nie wychodzą z mody.


5. Herbatę w torebkach wymyślono przez przypadek na początku XX w. Amerykański handlarz herbatą wysyłał próbki swoim klientom w
jedwabnych woreczkach. Klienci uznali, że to nowy sposób parzenia herbaty zastępujący tradycyjne zaparzacze. Metoda okazała się
bardzo popularna i z czasem stworzono tańsze od jedwabiu torebeczki na herbatę, które znamy do dziś.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl