Producent
Cena
-
od
do
Prowincja Assam mieści się w północno-wschodnich Himalajach i ciągnie się wzdłuż rzeki Brahmaputra. Geomorficzne badania potwierdziły iż Brahmaputra (rzeka ta jest starsza od Himalajów) jest życiodajnym źródłem dla Assamu, który jest ojczyzną dzikiej natury i matką najlepszych herbat świata. Produkuje się tu ok. 55 % herbat w Indiach. Region Assam jest jednocześnie jednym z najbogatszych biologicznie regionów świata, mieści w sobie: lasy tropikalne, lasy liściaste, trawiaste obszary rzeczne, lasy bambusowe, wielorakie ekosystemy mokradeł oraz dziesiątki tysięcy hektarów pokryte po horyzont oszałamiająco pięknymi polami herbacianymi.
Assam jest również domem dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków, poszukujących schronienia w wielu parkach znajdujących się w tym regionie.
Jako ciekawostkę, należy zaznaczyć iż region Assam jest niesłychanie bogaty w różne gatunki orchidei Rhynchostylis Retusa. Park Narodowy Kaziranga jest domem dla 500 z ponad 1300 gatunków orchidei występujących w Indiach, konsekwentnie pokazuje to ogromną bioróżnorodność regionu Assam.
Herbata Assam
W tym najsłynniejszym na świecie rejonie produkującym herbatę uprawia się głównie odmianę herbaty czarnej o nazwie Assamica z krzewu herbacianego Camellia-Sinensis.
Herbaty z tego regionu są uwielbiane za ich pełny i mocny aromat, bursztynowy kolor i wyrazisty smak.
Odkrycie krzewu herbacianego w rejonie Assam w XVIII w przez Kompanię Wschodnioindyjską, pozwoliło na rozpoczęcie handlu herbatą z tego regionu, wcześniej handel był zmonopolizowany przez Cesarstwo Chińskie.
Firma Assam Company została założona w Anglii 1839 r. dzięki badaniom naukowym brytyjskich naukowców i kolonistów. O szczególnych zasługach można mówić w wypadku następujących osób: Robert’a Bruce’a oraz jego brata C . A . Bruce’a jak również Maniram’a Dewan’a, Beesa Gam’a i David’a Scott’a, którzy odkryli odmianę Assamica. Wcześniej znany był już Brytyjczykom z Chin krzew herbaciany Camellia-Sinensis, który rósł w dżungli tego regionu. Choć było to odkrycie przełomowe to głównie dzięki uporowi braci Bruce i zatrudnieniu doświadczonych robotników z Chin udało się stworzyć pierwszą odmianę herbaty Assam.
Niestety, grupa badawcza akredytowana przez Koronę Brytyjska była dowodzona przez dr N. Wallicha, który do końca życia nie uznawał tej herbaty za prawdziwy krzew Camellia Sinensis (do tej pory nosi on miano ‘kontrowersyjnego badacza’ herbaty Assam). W istocie robił on wszystko by zdyskredytować braci Bruce i ich pracę - co, jak pokazuje historia, do końca się nie udało. Szczęśliwie, możemy cieszyć się na co dzień tą wyjątkową herbatą.
Historycznie Assam jest drugim, największym regionem komercyjnym herbat na świecie po południowych Chinach (głównie prowincji Yunnan). Tylko te dwa regiony świata charakteryzują się własnymi, rodzimymi krzewami herbacianymi.