Region Darjeeling jest najbardziej wysuniętym na północ regionem zachodniego Bengalu leżącego we wschodnich Indiach, tuż u podnóży Himalajów. Jest to jeden z najbardziej znanych regionów produkujących herbatę, od którego pochodzi jej nazwa. Gatunek uprawiany w tym dystrykcie to odmiana chińska Camellia-sinenes var. Sinesis. Charakteryzuje się małymi liśćmi w odróżnieniu się od Camellia-sinenes var. Assamica o dużych liściach. Chociaż tradycyjnie herbata Darjeeling była produkowana jako czarna, to obecnie jednak coraz częściej spotyka się odmiany zielone oraz Oolong. Zdarzają się nawet plantacje produkujące herbaty białe.

Rozróżnia się pięć głównych rodzajów herbat Darjeeling - First Flush (zrywane są dwa pierwsze listki z czubka krzewu, zbierana jest ona w połowie marca, po pierwszych wiosennych deszczach) kolor i smak tej odmiany jest delikatny, lekki, pod koniec lekko cierpki. In-Beetwen – mało znana w Polsce, jej zbiór jest pomiędzy First i Second Flush (posiada mocniejszy aromat niż First Flush, ale nie tak pełny jak Second Flush). Second Flush zbierana jest w czerwcu, jej napar charakteryzuje się bursztynowym kolorem, wyczuwalny jest aromat muszkatu. Czwarty rodzaj nazwany Monsun lub herbata deszczowa (Rains tea) zbierana jest, jak nazwa wskazuje, w porze monsunu, pomiędzy Second Flush i Autumnal Flush. Herbata ta, niestety rzadko jest eksportowana.

Jest bardzo często używana jako składnik do herbaty zwanej Masala Chai (mieszanka herbaty oraz przypraw Karha), która do tej pory używana w tradycyjnych ajuwedyjskich tekstach medycznych. Autumnal flush jest zbierana w jesieni, po sezonie deszczowym

Wśród Darjeeling rozróżnia się również herbaty zielone, białe, czarne i Oolong. Każda z nich zbierana jest na innej wysokości nad poziomem morza. Swój smak zawdzięczają więc nie tylko procesom produkcji, ale i warunkom, w których rosną.

Herbata biała zbierana jest na wysokości 2000 m.n.p., gdzie klimat jest zimny i mokry. Następnie herbata ta jest zwijana i suszona na słońcu.

Herbata Oolong, rośnie na wysokości około 915 m.n.p.. Do produkcji herbaty typu Darjeeling Oolong potrzebne jest zebranie pączka i dwóch pierwszych liści z góry krzewu, następnie są one suszone na słońcu i powietrzu albo są zwijane ręcznie, a następnie suszone w specjalnych naczyniach lub maszynach. Tam są poddawane obróbce cieplnej w temperaturze dochodzącej do 220 C.

Coraz popularniejszą odmianą herbaty Darjeeling jest herbata zielona. Herbata ta nie jest poddawana procesowi fermentacji. Przechodzi najpierw etap gorącej „kąpieli” parowej co spowalnia proces oksydacji i zachowuje większość polifenoli. Herbata zielona tego typu posiada 40% więcej polifenoli od herbaty czarnej mając jednocześnie mniej gorzki smak.

Ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne regionu i dużą popularność herbaty Darjeeling cena jej jest relatywnie wysoka, a na rynku pojawiają się często herbaty podrabiane. 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl